Hvor mange efterårsvinderprøver må man deltage i?

Efter at have fået nogle forespørgsler fra nogle hundeførere om, hvor mange vinderprøver en hund må starte på, skal det hermed med henvisning til FMR § 10 præciseres, at en hund ikke kan starte på mere end én af organisationernes (DJ, DKK og FJD) efterårsvinderprøver før DM. Derudover kan en hund starte på en specialklubs efterårsvinderprøve.

Med venlig hilsen

Aage Stenhøj Jørgensen
Sekretær for Dansk Jagthunde Udvalg