Gyvellunds Heinz 02227/99

Født: 27.1.99  Død 2010 HD: A 
von Willebrand: Fri
Avlsregister: 2001
Dansk Jagtchampion: 2004
 
Opdrætter: Arne Laursen, Randbøl
Ejer: 
Arne Laursen
Hærvejen 20
7183 Randbøl
Tlf.: 7588 3123
 
 

Gyvellunds Heinz 02227/99

Far SCH INTCH SJCH Salut S58412/88  HD-fri
Farfar SCH Bizze S44361/80  HD-fri
Farmor Kisa S29283/84  HD-fri
Farfarsfar Bam-Bam S38551/73
Farfarsmor Berglundas Trine S20753/79
Farmorsfar SCH Berglundas Dunder S06716/76  HD-fri
Farmorsmor Danbos Manja S30487/81  HD-fri
Mor DKCH DKJCH Jane 14524/92  B1
Morfar DKJCH Gyvellunds Meno 19397/89  A2
Mormor Stella 25935/86  A2
Morfarsfar Lerbakkens Frej 17006/84  A2
Morfarsmor Line 25309/83  A1
Mormorsfar Vallumsøens Ekko 32933/82  B1
Mormorsmor Sussi 29818/80  HD-fri
Nedenfor vises alle hundens resultater på anerkendte prøver og udstilling.
Opdateret den 17. oktober 2008
DRK Unghundeprøve:   Brugsarbejde: point
  Energi/
jagtl.
Vildtf.-
evne
Søgs-
oplæg
Stil Stand Rejs-
ning
Letfør/
samarb
Selvst/
energi
Svøm.-
egensk
Samarb.-
vilje
Spor-
vilje
Points:                      
Racens
gs. 2008:
3,7 3,5 3,3 3,7 3,7 3,9 3,5 3,7 4,0 3,8 3,4
Afkom:                      
Afkom bedømt (2008):  < 3 Tallene ud for disciplinerne viser, om afkommet ligger over eller under racens gennemsnit. 
- betyder under gennemsnittet. Se alle avlsresultater her.
Apporteringsprøver mv. Schweissprøver
Give, 2001 Bestået V-S-A 10-8-9 = 27 p
Randbøl, DJ, 2001 Bestået udv. app. prøve 204 p.
Ljungbyhed, SVK, 2002 Bestået eftersöksprov 19 p.
Tønder, 2003 Ej bestået V-S-A -0- = 0 p.
Give, 2003 Bestået V-S-A 10-10-10 = 30 p.
Steengård, DRK, 2005 Bestået ræveslæb, 4 p.
Grindsted, DRK, 2002 1. pr. SWP 400 m. 3 t.
Södra, SVK, 2003 Godkendt viltspårpr. anlægskl.
Markprøver mv. Udstillinger
Samsø, DJ, 2000 1. pr. ungh. kl.
Esbjerg, FJD, 2001 1. pr. åben kl.
Højmark, DJ, 2001 Ingen pr. åben kl.
Århus, DRK, 2001 1. pr. åben kl. pokal
Nørager, DKK, 2001 Ingen pr. brugskl.
Fyn, FUV, 2002 2. pr. fuldbrugsprøve 221 p.
Sakskøbing, DRK, 2002 4. v. efterårsvinderkl.
Vegeholm, SVK, 2002 2. pr. elitekl. 145 p.
Fjelie, SVK, 2002 1. pr. elitekl. 167 p.
Everöd, SVK, 2002 Ingen pr. elitekl.
Vegeholm, SVK, 2002 2. pr. elitekl. 140 p.
Södra, SVK, 2002 2. pr. elitekl. 145 p.
Södra, SVK, 2002 1. pr. elitekl. 175 p.
Ribe, DKK, 2003 2. v. forårsvinderkl.
Østfyn, DRK, 2003 3. v. forårvinderkl.
Haslev, DKK, 2003 3. v. forårsmesterskabspr.
Midtjyll., FUV, 2003 2. pr. fuldbrugsprøve 237 p.
Sakskøbing, DKK, 2003 2. pr. brugskl.
Sønderjyll., FUV, 2003 1. pr. fuldbrugsprøve, 248 p.
Trolle-Ljungby, SVK, 2003 1. pr. elitekl. 
Ribe, DKK, 2004 3. v. forårsvinderkl.
Fyn, DKK, 2004 Ingen pr. brugskl.
Nørager, DKK, 2004 Ingen pr. brugskl.
Hellevad, DKK, 2004 1. pr. brugskl.
Sakskøbing, DKK, 2004 Ingen pr. brugskl.
Hellevad, FJD, 2004 3. v. efterårsvinderkl.
Södra, SVK, 2004 1. pr. elitekl. 160 p.
Södra, SVK, 2004 1. pr. elitekl. 190 p.
Södra, SVK, 2004 Ingen pr. elitekl.
Hjallerup, DJ, 2005 4. v. efterårsvinderkl.
Ribe, DKK, 2006 2. v. forårsvinderkl. HP
Kolding, DKK, 2000 1. pr. ungh. kl. 3.v.
Fredericia, DKK, 2001 2. pr. brugshundekl.
Vingsted, DRK, 2001 1. pr. brugshundekl. 3.v.