Hjortlunds Zita  07244/98

Født: 28.3.98 - Død 2007 HD: B1
von Willebrand: Fri
Avlsregister: 2001
Dansk Jagtchampion: 2003
Opdrætter:  Jens Velling, Grindsted
Ejer: 
Jens Abildgård
Krusbjergvej 1 C
6870 Ølgod
Tlf.: 7532 3556 / 4028 4222
e-mail: Birkemosen@privat.dk

Hjortlunds Zita 07244/98

Far Birko v.d. Hohen Warf ZDD 144135  A2
Farfar Butscher v.d. Furth ZDD 139506  A2
Farmor Britta vom Habichtskopf ZDD 121329  A2
Farfarsfar Arko vom Grossen Meer ZDD 126451  A2
Farfarsmor Mira vom Haselbusch ZDD 121724  A2
Farmorsfar Luchs II vom Scheidelhof ZDD 100758
Farmorsmor Amsel vom Rhöntor ZDD 104958
Mor Hjortlunds Selma 07134/95  B1
Morfar Butjer vom Liether-Moor ZDD 141318   A2
Mormor DKJCH Hjortlunds Vinca 10648/90  A2
Morfarsfar Cito v. Holstein ZDD 134823   A2
Morfarsmor Dorle v.d. Kornstube ZDD 133176   A2
Mormorsfar Tasso v.d. Dwokuhle ZDD 126958  HD-fri
Mormorsmor DKJCH Hjortlunds Perle 15347/87  B1
Nedenfor vises alle hundens resultater på anerkendte prøver og udstilling.
Opdateret den 17. oktober 2008
DRK UnghundeprøveDjursland, 1999  Brugsarbejde:  135 p.
  Energi/
jagtl.
Vildtf.-
evne
Søgs-
oplæg
Stil Stand Rejs-
ning
Letfør/
samarb
Selvst/
energi
Svøm.-
egensk
Samarb.-
vilje
Spor-
vilje
Points: 5
Racens
gs. 2008:
3,7 3,5 3,3 3,7 3,7 3,9 3,5 3,7 4,0 3,8 3,4
Afkom: 0,6 0,6 0,1 0,4 0,7 0,4 0,2 0,3 0,3 0,3 0,6
Afkom bedømt (2008):  7 Tallene ud for disciplinerne viser, om afkommet ligger over eller under racens gennemsnit. 
- betyder under gennemsnittet. Se alle avlsresultater her.
Apporteringsprøver m.v. Schweissprøver
Gråhede, DJ, 1999 Bestået apportprøve, 29 p.
Tønder, 1999 Bestået V-S-A 7-8-10, 25 p.
Randbøl, DJ, 2000 Bestået udv.app.pr, 207 p. ærespr.
Grindsted, DRK, 2000 Bestået ræveslæb, 4 p.
Skjern, 2001 Bestået V-S-A 10-10-10, 30 p.
Hvilsom Skov, DRK, 1999 3. pr. SWP. 400 m 3 t
Grindsted, DRK, 2000 1. pr. SWP. 400 m. 3 t.
Hvilsom Skov, DRK, 2000 2. pr. SWP. 400 m. 3 t.
Tirstrup, DRK, 2001 1. pr. SWP. 400 m. 3 t.
Stenbjerg, DRK, 2001 1. pr. SWP. 400 m. 3 t.
1. pr. rapport, pokal
Stenderup, SWP. udv., 2001 3. pr. SWP. 400 m. 20 t.
Stenbjerg, SWP. udv., 2001 Ingen pr. SWP. 400 m. 20 t.
Himmerland, SWP. udv., 2002 1. pr. SWP. 400 m. 20 t.
Markprøver mv. Udstillinger
Region 7, DJ 1999 Ingen pr. ungh.kl.
Djursland, DRK, 1999 Unghundeprøve,
brugsarb. 135 p., ext. 2. pr.
Esbjerg, FJD, 2000 2. pr. ungh. kl.
Højmark, DJ, 2000 1. pr. ungh. kl.
Århus, DRK, 2000 IFF åben kl.
Søndersø, DJ, 2000 Ingen pr. åben kl.
Lungholm, DKK, 2000 Ingen pr. brugskl.
Fyn, DKK, 2000 Ingen pr. brugskl.
Hellevad, DKK, 2000 1. pr. brugskl. ærespr.
Sydjyll., FJD, 2001 2. pr. åben kl.
Mou, DJ, 2001 Ingen pr. åben kl.
Luby, DJ, 2001 1. pr. åben kl.
Skovby, FUV, 2001 2. pr. fuldbrugspr., 248 p.
Fyn, FUV, 2002 1. pr. fuldbrugspr., 239 p., ærespr.
Østfyn, DRK, 2003 6. v. forårsvinderkl.
Fredericia, DKK, 2001 1. pr. brugshundekl.