Katholts C. Sixtus 08248/2004

Født: 7.4.04  Død: 2010 HD: A
von Willebrand: Fri
Avlsregister:  2007
Dansk Jagtchampion: 2007
Opdrætter: Eline Noiesen, Skovlunde
Ejer: 
Uffe Beck Andersen
Horsevang 17
2740 Skovlunde
Tlf.: 4484 2089 - 4043 3883
 

Katholts C. Sixtus 08248/2004

Far Sepp v. Wulften ZDD177868 A
Farfar Janko v. Schwaneburg ZDD163011 A
Farmor Pina v. Wulften ZDD160798  A
Farfarsfar Ulan v.d. Wupperaue ZDD147439  A
Farfarsmor Iris v. Schwaneburg ZDD156034 A
Farmorsfar Dux vom Kossautal ZDD142760 A
Farmorsmor Catja v.d. Töpferstadt ZDD155842 A
Mor Agnes 06188/98   A1
Morfar DKJCH Tot 10600/93   A2
Mormor Pepsi 13691/93   A1
Morfarsfar Brungården Scott 27056/88   A2
Morfarsmor Tikki 10477/87   A2
Mormorsfar DKJCH Bregnskovbros B. Skot 05370/87   B1
Mormorsmor Cita 16571/90   A2
Nedenfor vises alle hundens resultater på anerkendte prøver og udstilling.
Opdateret den 23. juni 2010
DRK Unghundeprøve:  Vordingborg, 2005 Brugsarbejde:  109 p.
  Energi/
jagtl.
Vildtf.-
evne
Søgs-
oplæg
Stil Stand Rejs-
ning
Letfør/
samarb
Selvst/
energi
Svøm.-
egensk
Samarb.-
vilje
Spor-
vilje
Points: 4 5 5 4 4 4 4 - 3 - 4
Racens
gs. 2008:
3,7 3,5 3,3 3,7 3,7 3,9 3,5 3,7 4,0 3,8 3,4
Afkom:                        
Afkom bedømt (2008):  0 Tallene ud for disciplinerne viser, om afkommet ligger over eller under racens gennemsnit. 
- betyder under gennemsnittet. Se alle avlsresultater her.
Apporteringsprøver m.v. Schweissprøver
Region 12, DJ, 2006 Ej bestået udv. app.prøve
Region 9, DJ, 2006 Bestået udv. app.prøve 196 p.
Falster, 2007 Bestået V-S-A 10-10-9
Region 12, DJ, 2008 Bestået udv. app.prøve 214 p.
Teglstrup Hegn, DJ, 2010 Bestået udv. app.prøve 214 p.
Hvilsom Skov, DRK, 2005 1. pr. SWP 400m 3t
Markprøver m.v. Udstillinger
Ferritslev, DRK, 2005 Ingen pr. unghundekl.
Vordingborg, DRK, 2005 Unghundepr. brugsarb. 109 p.
ext. 1. pr.
Sydsjælland, FJD, 2006 Ingen pr. åben kl.
Region 12, DJ, 2006 Ingen pr. åben kl.
Region 11, DJ, 2006 Ingen pr. åben kl.
Region 9, DJ, 2006 2. pr. åben kl.
Region 10, DJ, 2006 2. pr. åben kl.
Region 9, DJ, 2006 Ingen pr. åben kl.
Sydsjælland, FJD, 2006 Ingen pr. åben kl.
Sjælland, FJD, 2006 1. pr. åben kl.
Region 10, DJ, 2007 Ingen pr. åben kl.
Region 11, DJ, 2007 2. pr. åben kl.
Region 12, DJ, 2007 2. pr. åben kl.
Region 9, DJ, 2007 3. pr. åben kl.
Region 9, DJ, 2007 IFF åben kl.
Region 10, DJ, 2007 1. pr. åben kl.
Langeland, FUV, 2007 Ingen pr. fuldbrugsprøve 209 p.
Lolland, FUV, 2007 1. pr. fuldbrugsprøve 238 p.
Grenå, DKK, 2007 1. pr. brugskl.
Sakskøbing, DRK, 2007 6. v. efterårsvinderkl.
Søllested, DJ, 2007 3. v. efterårsvinderkl. HP
Sakskøbing, DRK, 2008 3. v. efterårsvinderkl.
Ribe, DKK, 2009 4. vinder forårsvinderkl.
Midtsj., DJ, 2010 6. v. efterårsvinderkl.
Hillerød, DKK, 2007 1. pr. brugshundekl. 3.v. CK
Ballerup, DKK, 2007 1. pr. brugshundekl. 3.v. CK
Rønne, DKK kreds 8, 2007 1. pr. brugshundekl. 2.v. CK