Ellidsbøls D. Liva 11772/2000

Født: 25.5.00    Død 2014 HD: A
von Willebrand: Fri
Avlsregister: 2003
Dansk Jagtchampion: 2003 
Opdrætter: Claus Christensen, Støvring
Ejer: 
Bo Christensen
Granvej 20
4760 Vordingborg
Tlf.: 5537 4860
 

Ellidsbøls D. Liva 11772/2000

Far Gorm S19762/95  B
Farfar SCH Pimens Ceasar S43916/93  B1
Farmor SCH Skogs Rosett S30771/91  HD-fri
Farfarsfar DKCH Kragborg Bastian 16129/86  A2
Farfarsmor SJCH Korsavads Pim S53159/86  HD-fri
Farmorsfar NCH SCH INTCH Botnahlets ÆNF Rasmus N21734/87  HD-fri
Farmorsmor SCH INTCH SJCH Towas Karma S27238/84 HD-fri
Mor Ørbækskovens B. Sara 11397/97  A2
Morfar Zisko vom Zenngrund ZDD164239  HD-fri
Mormor Cindy vom Hohenberg 17756/95  A2
Morfarsfar Jonni vom Rödlberg ZDD154835  HD-fri
Morfarsmor Xylla vom Zenngrund ZDD157086  HD-fri
Mormorsfar Blitz vom Gerschding ZDD152090  A2
 
Mormorsmor Amsel vom Hohenberg ZDD144083  HD-fri
Nedenfor vises alle hundens resultater på anerkendte prøver og udstilling.
Opdateret den 17. oktober 2008
DRK Unghundeprøve:  Gavnø, 2001 Brugsarbejde:  81 p.
  Energi/
jagtl.
Vildtf.-
evne
Søgs-
oplæg
Stil Stand Rejs-
ning
Letfør/
samarb
Selvst/
energi
Svøm.-
egensk
Samarb.-
vilje
Spor-
vilje
Points: 5 1 4 3     4 2 3 2 3
Racens
gs. 2008:
3,7 3,5 3,3 3,7 3,7 3,9 3,5 3,7 4,0 3,8 3,4
Afkom: 0,6 0,4 0,4 0,3 0,2 0,6 0,2 0,6 -0,3 0,3 -0,4
Afkom bedømt (2008):  7 Tallene ud for disciplinerne viser, om afkommet ligger over eller under racens gennemsnit. 
- betyder under gennemsnittet. Se alle avlsresultater her.
Apporteringsprøver m.v. Schweissprøver
FJD, 2003 Bestået V-S-A 9-10-9 = 28p.
Tønder, FJD, 2005 Bestået V-S-A 10-10-10, 30 p.
Vordingborg, KK, 2001 1. pr. SWP 400m 3t
Gisselfeldt, SHU, 2001 2. pr. SWP 200m 20t
Bistrup, SHU, 2001 1. pr. SWP 400m 20t
SHF, 2003 1. pr. SWP 400m 3 t
1. pr. rapport
Markprøver m.v. Udstillinger
Falster, DJ, 2001 Ingen pr. åben kl.
Gavnø, DRK, 2001 Unghundeprøve, brugsarb. 81 p.
ext. 2. pr.
Falster, FJD, 2001 1. pr. åben kl.
Sorø, FJD, 2002 Ingen pr. åben kl.
Ørslev, DJ, 2002 2. pr. åben kl.
Viby Sj, DJ, 2002 1. pr. åben kl.
Østfyn, DRK, 2002 1. pr. ungh. kl. pokal
Falster, DKK, 2002 1. pr. brugskl.
Falster, FJD, 2002 3.v. efterårsvinderkl.
Vordingborg, FUV, 2003 1. pr. fuldbrugspr. 272 p. 1.v.
Eggeslevmagle, DJ, 2004 2.v. efterårsvinderkl.
Hillerød, DKK, 2002 1. pr. brugshundekl. 4.v.