Hjortlund´s Arnold 15241/2004

Født: 15.7.04   Død 2014 HD: A
von Willebrand: Fri
Avlsregister: 2006 
Dansk Jagtchampion: 2008
Opdrætter: Jens Velling, Grindsted
Ejer: 
Gitte Meinz
Krusbjergvej 1 C
6870 Ølgod
Tlf.: 3051 5988
e-mail: gitte.meinz@gmail.com

Hjortlunds Arnold 15241/2004

Far Luchs III v.d. Wupperaue ZDD 186754  A
Farfar Karlo vom Landhagen ZDD 182424  A
Farmor Erle III v.d. Wupperaue ZDD 166933  A
Farfarsfar Bodo vom Birkenberg ZDD 165292  A
Farfarsmor Ursel vom Isendorf ZDD 162638  A
Farmorsfar Nick vom Isendorf ZDD 150833  A
Farmorsmor Centa III v.d. Wupperaue ZDD 158785  A
Mor DKJCH Hjortlunds Elise 19441/99  B
Morfar DKJCH Gero vom Balzplatz 16198/96  B1
Mormor Hjortlunds Rosett 00390/97  B1
Morfarsfar Blitz vom Gerschding ZDD 152090   A2
Morfarsmor Alpha vom Oechtringer-Forst ZDD 150134  HD-fri
Mormorsfar Birko v.d. Hohen Warf ZDD 144135  A2
Mormorsmor DKJCH Hjortlunds Vinca 10648/90  A2
Nedenfor vises alle hundens resultater på anerkendte prøver og udstilling.
Opdateret den 23. oktober 2012
DRK Unghundeprøve:  Sdr. Stenderup, 2005 Brugsarbejde:  154 p.
  Energi/
jagtl.
Vildtf.-
evne
Søgs-
oplæg
Stil Stand Rejs-
ning
Letfør/
samarb
Selvst/
energi
Svøm.-
egensk
Samarb.-
vilje
Spor-
vilje
Points: 5 4 5 5 4 5 5 5 5 5 5
Racens
gs. 2008:
3,7 3,5 3,3 3,7 3,7 3,9 3,5 3,7 4,0 3,8 3,4
Afkom:   0,8 0,7  1,2 1,0 1,3 -0,1 0,2 0,1 0,7 0,2 0,9
Afkom bedømt (2008):  6 Tallene ud for disciplinerne viser, om afkommet ligger over eller under racens gennemsnit. 
- betyder under gennemsnittet. Se alle avlsresultater her.
Apporteringsprøver m.v. Schweissprøver
Egeris, DJ, 2005 Bestået app.prøve, 30 p.
Give, 2005 Bestået V-S-A 10-9-10
Ulvedal, DRK, 2006 Bestået ræveslæb 4 p.
Skjern, 2007 Bestået V-S-A 10-10-10
Egeris, DJ, 2008 Bestået udv.app.prøve 217 p.
Grindsted, DRK, 2005 1. pr. SWP 400m 3t
Ringkøbing, KK, 2005 1. pr. SWP 400m 20t
Grindsted, DRK, 2006 2. pr. SWP 400m 3t
1. pr. rapport
Klausig, KK, 2006 1. pr. SWP 400m 3t
1. pr. rapport
Skive, Beagleklubben, 2008 2. pr. SWP 1000m 20t
Markprøver m.v. Udstillinger
Region 7, DJ, 2005 Ingen pr. ungh.kl.
Sdr. Stenderup, DRK, 2005 Unghundeprøve, brugsarb. 154 p
ext. 1. pr. nål
Sydjyll., FJD, 2006 1. pr. åben kl.
Esbjerg, DJ, 2006 Ingen pr. åben kl.
Region 7, DJ, 2006 1. pr. åben kl.
Grindsted, FUV, 2006 Ingen pr. fuldbrugsprøve 159 p.
Ringkøbing, FUV, 2006 1. pr. fuldbrugsprøve 252 p.
Isenvad, DKK, 2007 2. pr. brugskl.
Tårs, DKK, 2007 2. pr. brugskl.
Fyn, DKK, 2007 Ingen pr. brugskl.
Skive, DKK, 2007 Ingen pr. brugskl.
Nørager, DKK, 2008 5.v. forårsvinderkl.
Skive, DKK, 2007 Ingen pr. brugskl.
Isenvad, DKK, 2008 Ingen pr. brugskl.
Højmark, DKK, 2008 Ingen pr. brugskl.
Roager, DKK, 2008 1. pr. brugskl.
Purhus, DKK, 2009 1. v. forårsvinderkl. CACIT HP
Slovakiet, FCI, 2010  Bon
Frankrig, FCI, 2011 Tres bon
Grindsted, DJ 2012  2. v. forårsvinderklasse HP
Skive, DKK 2012 Mesterskabsprøve  5. v. forårsvinderklasse HP
Brøndby, DKK, 2006 1. pr. brugshundekl. 4v.