Springbjerglunds Milton 17727/2000

Født: 2.10.00  Død 2011 HD: A
von Willebrand: Fri
Avlsregister: 2003
Dansk Jagtchampion: 2004 
Opdrætter: Annette Laursen, Randbøl
Ejer: 
Michael Sanner Christensen
Hærvejen 20
7183 Randbøl
Tlf.: 7588 3123
 

Springbjerglunds Milton 11727/2000

Far DKJCH Balder 10668/96  B1
Farfar DKJCH Django 08353/90  B1
Farmor Cita 16571/90  A2
Farfarsfar Bob 32373/83  A2
Farfarsmor Dina 12115/86  A1
Farmorsfar DKCH Frammerslevs Mikko 06775/87  A2
Farmorsmor Trine 05026/86  
Mor Mille 11651/97  B2
Morfar DKJCH Gyvellunds Meno 19397/89  A2
Mormor Fjordgården Sika 14198/90  A1
Morfarsfar Lerbakkens Frej 17006/84  A2
Morfarsmor Line 25309/83  A1
Mormorsfar DKCH Frammerslevs Mikko 06775/87  A2
Mormorsmor Våbenmoses Heidi 17953/85  A2
Nedenfor vises alle hundens resultater på anerkendte prøver og udstilling.
Opdateret den 17. oktober 2008
DRK Unghundeprøve:   Brugsarbejde:
  Energi/
jagtl.
Vildtf.-
evne
Søgs-
oplæg
Stil Stand Rejs-
ning
Letfør/
samarb
Selvst/
energi
Svøm.-
egensk
Samarb.-
vilje
Spor-
vilje
Points:                      
Racens
gs. 2008:
3,7 3,5 3,3 3,7 3,7 3,9 3,5 3,7 4,0 3,8 3,4
Afkom: 0,2 0,4 0,5 0,0 0,6 -0,1 0,5 0,7 0,2 0,3 -0,2
Afkom bedømt (2008):  9 Tallene ud for disciplinerne viser, om afkommet ligger over eller under racens gennemsnit. 
- betyder under gennemsnittet. Se alle avlsresultater her.
Apporteringsprøver mv Schweissprøver
Give, 2001 Ej bestået V-S-A 8-8- = 16 p.
Tønder, 2003 Bestået V-S-A 10-9-10 = 29 p.
Randbøl, DJ, 2003 Best. udv.app.prøve, 228 p.
DRK, 2005 Bestået ræveslæb, 4 p.
Region 5, DJ, 2005 Bestået udv.app.prøve, 217 p
Grindsted, DRK, 2002 3. pr. SWP 400 m. 3 t
Skive, DSH, 2002 1. pr. SWP 400 m. 3 t.
Fussingø, SWP.udv., 2005 1. pr. SWP 400m 20t.
   
   
Markprøver mv. Udstillinger
Otterup, DJ, 2002 3. pr. ungh.kl.
Højmark, DJ, 2002 Ingen pr. ungh.kl.
Isenvad, DJ, 2002 1. pr. ungh.kl.
Østfyn, DRK, 2002 Ingen pr. ungh.kl.
Sydjyll., FJD, 2003 Ingen pr. åben kl.
Otterup, DJ, 2003 Ingen pr. åben kl.
Højmark, DJ, 2003 1. pr. åben kl.
Østfyn, DRK, 2003 Ingen pr. åben kl.
Isenvad, DJ, 2003 1. pr. åben kl.
Fussingø, FUV, 2003 Ingen pr. fuldbrugsprøve, 207 p.
Sakskøbing, DRK, 2003 Ingen pr. brugskl.
Skovby, FUV, 2003 1. pr. fuldbrugsprøve, 236 p.
Ribe, DKK, 2004 1. v. forårsvinderkl.
Østfyn, DRK, 2004 2. v. forårsvinderkl.
Fyn, DKK, 2004 6. v. forårsmesterskabsprøve
Fyn, DKK, 2004 2. pr. brugskl.
Nørager, DKK, 2004 1. pr. brugskl.
Hellevad, DKK, 2004 3. pr. brugskl.
Sakskøbing, DRK, 2004 2. v. efterårsvinderkl.
Sakskøbing, DKK, 2004 3. pr. brugskl.
Ribe, DKK, 2005 4.v. forårsvinderkl.
Fyn, DRK, 2005 6.v. forårsvinderkl.
Vildbjerg, FCI, 2005 Excellent, 16,5 p.
Vildbjerg, FCI, 2005 Bon, 7 p.
Østfyn, DRK, 2007 3. v. forårsvinderklasse
Grindsted, DJ, 2007 5. v. efterårsvinderkl.
Herning, DKK, 2002 1. pr. brugshundekl. 3.v.
Vingsted, DRK, 2003 1. pr. brugshundekl. 2.v. cert.
Herning, DKK, 2003 1. pr. brugshundekl. 4.v.
Odense, DKK, 2004 1. pr. brugshundekl.
Vingsted, DRK, 2004 1. pr. brugshundekl. 1.v. cert.
Herning, DKK, 2004 1. p. brugshundekl. 3.v.
Fredericia, DKK, 2005 1. pr. brugshundekl. 4.v.
Herning, DKK, 2005 1. pr. brugshundekl.