Skovlygårds Rufus 22052/99

Født: 1.12.99  Død 2009 HD: A
von Willebrand: Fri
Avlsregister: 2003
Dansk Jagtchampion: 2004 
Opdrætter:  Anne-Grethe og Jens Vang, Græsted
Ejer: 
Lars Hjortnæs
Industrivej 8
4130 Viby Sj.
Tlf.: 4619 3603 - 2020 8850
 

Skovlygårds Rufus 22052/99

Far DKCH Vallumsøens Rass 05149/95  A1
Farfar Vaks 20923/85  A2
Farmor Vallumsøens Jolly 12397/90  B1
Farfarsfar DKCH Frammerslevs Basse 19593/81  HD-fri
Farfarsmor Asta 27398/78  HD-fri
Farmorsfar Aros 27398/78  HD-fri
Farmorsmor Vallumsøens Freja 13864/86  A2
Mor Kragborg Nala 02862/95  A1
Morfar DKCH INTCH DKJCH Kragborg Nixon 07178/93 A2
Mormor Kragborg Bella 18756/90  A2
Morfarsfar DKBRCH DKJCH Kobborgs Kalle 14402/87  B1
Morfarsmor DKJCH Kragborg Maggie 18756/90  A2
Mormorsfar Kragborg Cæsar 28151/83  A2
Mormorsmor Kragborg Tessa 20756/87  A2
Nedenfor vises alle hundens resultater på anerkendte prøver og udstilling.
Opdateret den 17. oktober 2008
DRK Unghundeprøve:  Gavnø, 2001 Brugsarbejde: 141 point
  Energi/
jagtl.
Vildtf.-
evne
Søgs-
oplæg
Stil Stand Rejs-
ning
Letfør/
samarb
Selvst/
energi
Svøm.-
egensk
Samarb.-
vilje
Spor-
vilje
Points: 5
Racens
gs. 2008:
3,7 3,5 3,3 3,7 3,7 3,9 3,5 3,7 4,0 3,8 3,4
Afkom:                      
Afkom bedømt (2008):  < 3 Tallene ud for disciplinerne viser, om afkommet ligger over eller under racens gennemsnit. 
- betyder under gennemsnittet. Se alle avlsresultater her.
Apporteringsprøver m.v. Schweissprøver
Hillerød, 2001 Ej bestået V-S-A 9-0-8 = 17 p.
Korselitze, 2001 Bestået V-S-A 8-10-10 = 28 p.
St. Tårnby, DJ, 2003 Bestået udv.app.prøve. 210 p.
Hillerød, 2003 Bestået V-S-A 10-10-9 = 29 p.
Lolland, DRK, 2008 Bestået ræveslæb 4 p.
Sorø, DRK, 2003 2. pr. SWP. 400 m. 3 t.
Gribskov, DRK, 2003 1. pr. SWP. 400 m. 3 t.
Sorø, DRK, 2004 1. pr. SWP 400 m. 3 t. 
1. pr. rapportering, pokal
Sorø, DRK, 2006 Ingen pr. SWP 400m 20t
Markprøver mv. Udstillinger
Gavnø, DRK, 2001 Unghundeprøve
brugsarb. 141 p., ext. 2. pr.
Sorø, FJD, 2002 Ingen pr. åben kl.
Region 10, DJ, 2002 2. pr. åben kl.
Region 11, DJ, 2002 Ingen pr. åben kl.
Region 9, DJ, 2002 Ingen pr. åben kl.
Østfyn, DRK, 2002 Ingen pr. åben kl.
Region 9, DJ, 2002 Ingen pr. åben kl.
Region 11, DJ, 2002 2. pr. åben kl.
Tingsted, FJD, 2002 2. pr. åben kl.
Sorø, FJD, 2002 Ingen pr. åben kl.
Region 11, DJ, 2003 2. pr. åben kl.
Region 10, DJ, 2003 Ingen pr. åben kl.
Østfyn, DRK, 2003 Ingen pr. åben kl.
Region 9, DJ, 2003 1. pr. åben kl.
Region 10, DJ, 2003 3. pr. åben kl.
Region 11, DJ, 2003 IFF åben kl.
Tingsted, FJD, 2003 3. pr. åben kl.
Vordingborg, FUV, 2003 Ingen pr. fuldbrugsprøve, 217 p.
Sakskøbing, DRK, 2003 3. pr. brugskl.
Skovby, FUV, 2003 2. pr. fuldbrugsprøve, 209 p.
Sorø, FJD, 2004 1. pr. åben kl.
Ribe, DKK, 2004 5 v. forårsvinderkl.
Skovby, FUV, 2004 1. pr. fuldbrugsprøve, 255 p. 1.v.
Nørager, DKK, 2004 Ingen pr. brugskl.
Hellevad, DKK, 2004 1. pr. brugskl., pokal
Ribe, DKK, 2005 5. v. forårsvinderkl.
Sønderjyll., FUV, 2005 Ingen pr. fuldbrugsprøve, 183 p.
Sjælland, FUV, 2006 Ingen pr. fuldbrugsprøve, 208 p.
Ribe, DKK, 2007 6. v. forårsvinderklasse
Fredericia, DKK, 2003 2. pr. brugshundekl.
Odense, FJD, 2003 2. pr. brugshundekl.
Odense, DKK, 2003 1. pr. brugshundekl. 4. v.