DRK, Bredsten den 8. august 2015

bredsten-2015
D
ommere
Hanner & BIR: Henning Bergmann, Tyskland
Tæver: Conni Jakobsen, Danmark

Babyklasse, hanner
Særdeles lovende, 1. vinder

Aslan DK04581/2015, Peter Brorsen, Aars
Særdeles lovende, 2. vinder
Marco DK03198/2015, Lars Jørgensen, Hjørring
Særdeles lovende, 3. vinder
Dover DK05134/2015, Anders Riecke, Egtved

Lovende
Adam DK04579/2015, Kasper Brorsen Hinrup, Ringkøbing

Hvalpeklasse, hanner
Særdeles lovende, 1. vinder, bedste hvalp

Midtfjord's Malte DK00456/2015, Henrik Kristensen, Bredsten
Særdeles lovende, 2. vinder
Athos DK00848/2015, Christian Jacobsen, Ringsted

Lovende
Samson DK00845/2015, Ivan Ø. Jørgsensen, Gitte Thorsted, Viborg

Juniorklasse, hanner
Excellent, 1. vinder, CK
Emb-Åens Bue DK10268/2014, Bent Riis-Jensen, Øster-Assels
Very good, 2. vinder
Emb-Åens Bert DK10267/2014, Signe Hansen, Mårslet
Very good, 3. vinder
Præstbrogård's Walther DK16168/2014,Gorm Lykke, Esbjerg

Good
Gjævhuset's Gibson DK07444/2014, Henrik Keller, Ikast
Fredskovs Raptus DK15164/2014, Lars Hansen, Herning

Mellemklasse, hanner
Excellent, 1. vinder CK
Bilde's Hope DK15589/2013, Christina Nebel,Egtved
Very good, 2. vinder
Landbolyst's Ben DK03956/2014, Michael Krog Jensen, Ørbæk

Åben klasse, hanner
Very good, 1. vinder
Lille Skovbo's Frandsen DK13211/2012, Janni Riber Rasmussen, Brande

Good
Simon DK08533/2013, Jens Erik Bruun, Vissenbjerg

Sufficient
Langholm's Puf DK12268/2011, Henrik Hoffmann, Egtved 

Brugshundeklasse, hanner
Excellent, 1. vinder, certifikat, BIR
Barmosen's F. Enzo DK12130/2012, Bo Christensen, Vordingborg
Excellent, 2. vinder, CK, res.certifikat
Midtfjord's Bonzo DK00073/2011, Evan Holst Jørgensen, Løgstør
Excellent, 3. vinder, CK
Fredskovs Kalle F DK07974/2013, Klaus Frostholm, Billund
Excellent, 4. vinder
Lille Skovbo's Folmer DK13214/2012, Thomas Smedemark, Vorbasse

Excellent
Midtfjord's Aslan DK09629/2012, Brian Rou, Randers
Lykkeager's Hector DK03836/2013, Steen Henningsen, Ølgod
Santos DK14141/2013,Ulrik Grøn, Kolding
Karmdal Elo DK08175/2013, Holger B. Hansen, Skjern

Very good
Bækdals Cuba DK08529/2013, Orla Møller, Birgit Møller, Videbæk
Hjortlund's Gamba DK03196/2014, Christian Møgelhøj, Uldum
Sai-Gha's Bobo DK04259/2013, Kim Vig Andersen, Jerslev
Bygumbakken's D. Rex DK17632/2013, Helge Vonsyld, Randers
Jagtgårdens Loke DK05541/2013, Freddy Friborg Madsen, Vandel

Sufficient
Morild's Igo DK06968/2012, Ole Sørensen, Kibæk

Championklasse, hanner
Excellent, 1. vinder, CK
DKCH DKJCH Fredskovs Puls DK15005/2011, Søren Nielsen, Jystrup Midtsj.

Babyklasse, tæver
Særdeles lovende, 1. vinder, bedste hvalp
Gørklintgårds Zonja DK07474/2015, Jørgen Ravn, Holsted
Særdeles lovende, 2. vinder
Gørklintgårds Zappa DK07471/2015, Nils Offersen, Rømø
Særdeles lovende, 3. vinder
Alba DK03204/2015, Carina Teglgaard, Stoholm Jyll,

Juniorklasse, tæver
Excellent, 1. vinder, CK
Lilleheden's K. Chili DK05425/2014, Tage Espersen, Karen Serup Espersen, Snedsted
Excellent, 2. vinder
Østervangen's Uni DK16191/2014, John Stevnsgård Nielsen, Gjerlev J.
Very good, 3. vinder
Emb-Åens Bodil DK10262/2014, Lars Dam, Sanne Dam, Kolding

Åben klasse
Excellent, 1. vinder, CK
Jagtgårdens Frig DK05544/2013, Charlotte Laursen, Brande
Excellent, 2. vinder, CK
Lille Skovbo's Gaby DK11700/2013, Dennis Beck, Grindsted
Excellent, 3. vinder
Dunja vom Bernsteinsee DK12055/2013, John Skjærbæk, Engesvang
Excellent, 4. vinder
Gørklintgårds Zola DK18457/2012, Nils Offersen, Anette Skotte Offersen, Rømø

Excellent
Helen vom Dyckerland DK12852/2015, Benny Hansen, Vejen

Very good
Bygumbakken's D. Kida DK17638/2013, Vita Johansen, Strandby
Sydvestjyden's Fay DK19487/2012, Helle Faaborg Kragelund, Suldrup
Bella DK05446/2012, Iingolf Vanting, Lem St.

Brugshundeklasse, tæver
Excellent, 1. vinder, certifikat, BIM
Esmann's N Kleo DK09312/2013, Morten Mulvad Johansen, Silkeborg
Excellent, 2. vinder, CK, res.certifikat
Karmdal E Perle DK08177/2013, Ole Kørvel, Esbjerg
Excellent, 3. vinder, CK
Katholts Iris DK07857/2013, Uffe Beck Andersen, Skovlunde
Excellent, 4. vinder, CK
Risvig's Ento DK05687/2012, Peter Jensen, Tørring

Excellent
Tessa DK09569/2013, Per Vestergaard, Videbæk
Sai-Gha's Bella DK04261/2013, Kaj Leo Petersen, Langeskov
Hjortlund's Tikka DK03037/2011, Gunnar Andersen, Ringe
Fredskovs Guffe DK06805/2012, Søren Nielsen, Grete Wiese, Jystrup Midtsj.
A Svea DK13382/2013, Bent Hansen, Via Hansen, Hirtshals

Very good
Donna vom Hochwald DK07581/2013, Johnny Johansen, Padborg
Aakjærs Rosa DK14506/2012, Ole Riis Christiansen, Støvring

Championklasse, tæver
Excellent, 1. vinder, CK
DKCH DKJCH Bygumbakken's A Hella DK04197/2008, Hardy Iversen, Aalestrup

Resultater på hjemmesiden

Deltagere på markprøve

Hjælp os med at holde hjemmesiden opdateret.

Har du været på prøve
eller udstilling,
kan du sende ruhårenes
resultater ind.
Se her hvordan du skal gøre