DRK, Bredsten den 6. august 2016

Dommere:
Ann Carlström, SE - hanner & BIR
Knud V. Jensen, tæver

Babyklasse, hanner
Særdeles lovende, 1. vinder, bedste baby
Sødalen's Alvin DK08042/2016, 12/04/16, Sortskimmel (Carlos - Sødalen's Alva) O: Kim Møller Hansen, Annie Overgaard Sørensen, 8830 Tjele E: Connie Riecke, Søndergade 50, 6040 Egtved, 40526123
Særdeles lovende, 2. vinder
Bygumbakken's F. Helge DK10037/2016, 22/04/16, Lys-Skimmel (Pedro Il vom Isendorf - Bygumbakken's A Hella) O: Hardy Iversen, 9620 Aalestrup E: Henrik Hoffmann, Rosenhaven 13, 6040 Egtved, 31559876

Lovende
Arco DK03817/2016, 11/02/16, Sortskimmel (Hansi - Helen vom Dyckerland) EO: Benny Hansen, Kronborgvej 50, Veerst, 6600 Vejen, 75555156 – 52501929
Zulu DK06734/2016, 06/04/16, Lys-Skimmel (Trudvang Ludwig - Fauna) O: Annemette Laursen, 7330 Brande E: Karsten Guldborg Nielsen, Bøllundvej 12, 7330 Brande, 50530574

Hvalpeklasse, hanner
Særdeles lovende, 1. vinder
Zeus DK01030/2016, 01/01/16, Brunskimmel (Boss - My) O: Henning Jespersen, 6920 Videbæk E: Ole Launerbæk, Præsteskovvej 23, 5672 Broby

Lovende
Cato DK19791/2015, 11/11/15, Brunskimmel (Vendelboen's Ivan - Bella) EO: Villy Dahl Jensen, Byvejen 13, 6950 Ringkøbing, 42308507

Juniorklasse, hanner
Very good, 1. vinder
Kuno vom Schultenort DK16653/2015, 21/05/15, Sortskimmel (Irko II v.d. Dachswiese - Dunja vom Schultenort) O: Georg Veismann, De-48477 Hörstel, Tyskland E: Annika Vivelsted, Polarvej 56, 7100 Vejle, 23727452

Good
Snedker's Kurri DK11630/2015, 30/05/15, Brunskimmel (Kravnsø's Skot - Snedker's Raki) EO: Annette Rasmussen, Arnborgvej 12, 6933 Kibæk, 27812528

Mellemklasse, hanner
Excellent, 1. vinder, CK, res.certifikat, BHK2
Midtfjord's Malte DK00456/2015, 27/12/14, Brunskimmel (Smørmosen's C Ruko - Midtfjord's Sofie) O: Egon W. Svenstrup, 9670 Løgstør E: Henrik Kristensen, Jellingvej 24, 7182 Bredsten, 75882043
Excellent, 2. vinder
Zeus DK00847/2015, 04/12/14, Brunskimmel (Vendelboen's Ivan - Aya) O: Viggo Vind, 4250 Fuglebjerg E: Thorkild Rohde Nielsen, Gl. Landevej 15, Værum, 8940 Randers Sv, 86445559 – 23208759

Åben klasse, hanner
Excellent, 1. vinder, CK, BHK4
Lykkeager's Skipper DK17841/2009, 22/08/09, Brunskimmel (Hjortlund's Arnold - Lykkeager's Sheila) O: Steen Henningsen, 6870 Ølgod E: Kenwin Mose Jensen, Hjerting Strandvej 28 A, 6710 Esbjerg V, 75117006
Excellent, 2. vinder
Langholm's Puf DK12268/2011, 31/05/11, Sortskimmel (Langholm's Zipo - Langholm's Frida) O: Palle Christensen, 5592 Ejby E: Henrik Hoffmann, Rosenhaven 13, 6040 Egtved, 31559876

Good
Aston DK11570/2014, 23/05/14, Brunskimmel (Vendelboen's Ivan - Linde II vom Winkelberg) EO: Søren Philipsen, Harager 5, 6640 Lunderskov, 40408448

Sufficient
Hjortlund's Mikkel DK04462/2015, 20/02/15, Sortskimmel (Findus - Hjortlund's Dagny) O: Jens Arne Velling, 7200 Grindsted E: Eddy Buch Jacobsen, Spandet Kirkevej 10, 6760 Ribe, 40206711

Brugshundeklasse, hanner
Excellent, 1. vinder, certifikat, BHK1, BIM
Hjortlund's Gamba DK03196/2014, 03/02/14, Sortskimmel (Lille Skovbo's Eddie - Hjortlund's Olivia) O: Jens Arne Velling, 7200 Grindsted E: Christian Møgelhøj, Skanderborgvej 56, 7171 Uldum, 27126349 – 27126349
Excellent, 2. vinder, CK, BHK3
Bygumbakken's D. Zar DK17631/2013, 08/09/13, Lys-Skimmel (Dambos Z-Tais - Bygumbakken's A Hella) O: Hardy Iversen, 9620 Aalestrup E: Hardy Iversen, Martin Sundstrup, Bygumvej 67, Bygum, 9620 Aalestrup, 21434053
Excellent, 3. vinder
Ajstrupmosens Konrad DK02538/2014, 02/02/14, Brunskimmel (Bøgeskoven's Gus - Ajstrupmosens Thera) O: Finn Jensen, 9381 Sulsted E: Leif Nielsen, Vinkelvej 25, Faarup, 7900 Nykøbing M, 97724819 – 91560702
Excellent, 4. vinder
Emb-Åens Bue DK10268/2014, 31/05/14, Brunskimmel (Poldi vom Benningshof - Benja II v.d. Rotbuche) EO: Bent Riis-Jensen, Grå Stensvej 9, Emb, 7990 Øster-Assels, 97764546 – 30311259

Excellent
Gustavo DK12340/2014, 13/06/14, Brunskimmel (Carlos - Lilleheden's E Freja) O: Olaf G. Lyngby, 7260 Sønder-Omme E: Uffe Riel Andersen, Vejlevej 54, Aadum, 6880 Tarm, 24270706

Very good
Smørmosen's E Buller DK11677/2014, 26/06/14, Brunskimmel (Bob - Smørmosen's B Tanni) O: Søren Holst, 5700 Svendborg E: Erik Madsen, Gefions Allé 17 A, 6705 Esbjerg Ø, 75145173 – 20736703
Viggo DK07743/2014, 01/05/14, Brunskimmel (Midtfjord's Bonzo - Hekla) O: Morten Juul, 8920 Randers Nv E: Per Fisker, Vorningvej 89, Vorning, 8830 Tjele, 20291957
Hector DK10369/2013, 30/05/13, Brunskimmel (Sølvrævens Scott - Mille) O: Mads Rasmussen, 5771 Stenstrup E: Niels Peter Madsen, Hine Møllevej 12, 5900 Rudkøbing, 62512462 – 21923256
Verner DK03595/2012, 18/02/12, Lys-Skimmel (Birkemosen's Markus - Stensig's Frida) O: Nick Mogensen, 6690 Gørding E: Johan Sandersen, Højagervej 14, Vesterbæk, 6760 Ribe, 75443026 – 22854109
Gierslev's E. Max DK14438/2014, 01/08/14, Brunskimmel (Jalte - Vallumsøens Jessie) O: Hasse Keinicke, Tom Keinicke, Marianne Keinicke, 4270 Høng E: Erik Esmann, Drosselvænget 15, 6310 Broager, 74442083 21257430

Good
Pepsi DK12344/2014, 13/06/14, Brunskimmel (Carlos - Lilleheden's E Freja) O: Olaf G. Lyngby, 7260 Sønder-Omme E: Michael Pagh Kristensen, Skovvej 30, Kirkeby, 7260 Sønder-Omme, 75342527 – 61348895
Emb-Åens Birk DK10269/2014, 31/05/14, Brunskimmel (Poldi vom Benningshof - Benja II v.d. Rotbuche) O: Bent Riis-Jensen, 7990 Øster-Assels E: Mogens Jensen, Bjerndrup Landevej 37, 6070 Christiansfeld, 74568556 51745317
Stenberggårds Santos DK11653/2014, 13/06/14, Sortskimmel (Carlos - Stenberggårds Tiki) O: Niels Erik Nielsen, 9575 Terndrup E: Peter Windfeldt Lønborg, Mellemstræde 4, 8500 Grenaa, 60376285

Disqualified
Morild's Igo DK06968/2012, 26/04/12, Lys-Skimmel (Bommelunds Nimbus - Sølvrævens Nano) EO: Ole Sørensen, Arnborgvej 12, 6933 Kibæk, 40565626

Babyklasse, tæver
Særdeles lovende, 1. vinder
Aggi DK03820/2016, 11/02/16, Brunskimmel (Hansi - Helen vom Dyckerland) EO: Benny Hansen, Kronborgvej 50, Veerst, 6600 Vejen, 75555156 – 52501929

Hvalpeklasse, tæver
Særdeles lovende, 1. vinder
Perle DK02050/2016, 13/01/16, Brunskimmel (Barmosen's F. Enzo - Molly) O: Thomas Thomasen, 6780 Skærbæk E: Rasmus Palmleund, Græsvænget 1, 7100 Vejle, 75853792 – 28102754
Særdeles lovende, 2. vinder
Klattrupgaards I. Puk DK00801/2016, 07/12/15, Brunskimmel (Barmosen's F. Enzo - Orla Il vom Schlossturm) O: Poul Erik Klattrup, 9370 Hals E: Tonn Østergaard, Gelballevej 110, Seest, 6640 Lunderskov, 75586354 21453064

Juniorklasse, tæver
Excellent, 1. vinder
Kajsa DK04584/2015, 24/02/15, Brunskimmel (Midtfjord's Bonzo - Fyrbakkens Besth) O: Peter Krebs Brorsen, 9600 Aars E: Jonas Kjellberg, Lynghøjen 1, Vesterø, 9940 Læsø, 20594988
Excellent, 2. vinder
Snedker's Zita DK11633/2015, 30/05/15, Brunskimmel (Kravnsø's Skot - Snedker's Raki) O: Annette Rasmussen, 6933 Kibæk E: Jørgen Bank, Sandbækvej 15, 6971 Spjald, 97384498
Excellent, 3. vinder
Bonnie DK14077/2015, 14/06/15, Brun (Ferro vom Bründlfeld - Linde II vom Winkelberg) EO: Søren Philipsen, Harager 5, 6640 Lunderskov, 40408448
Very good, 4. vinder
Lykkeager's K Vina DK15410/2015, 29/08/15, Brunskimmel (Votan vom Oechtringer-Forst - Lykkeager's Diva) O: Steen Henningsen, 6870 Ølgod E: Benny Juelsgaard, Lundgårdvej 4, 6900 Skjern, 97364171 – 40427341

Very good
Fjellgløtt's DJF Aiyana NO 49566/15, 10/08/15, Brun (Ferro Vom Bründlfeld - Janne Vom Düwelsbarg) O: Ann-Reidun Borgen, Norge E: André Neumann Jørgensen, Charlotte Snefjellå Fleischer, Holtvegen 7, NO-2100 Skarnes, Norge
Klosterskoven's Filine DK14099/2015, 14/07/15, Brunskimmel (Katholts G. Dutch - Klosterskoven's C. Athene) EO: John Vinsbøl, Kaj Munks Vej 2, 4700 Næstved, 55773337 – 28885173

Mellemklasse, tæver
Excellent, 1. vinder
Bilde's Iyka DK00470/2015, 12/12/14, Sortskimmel (Jork II vom Liether-Moor - Bilde's Gry) O: Hans Bilde Sellerup og Bente Bilde Sellerup, 8722 Hedensted E: Martin Bundgaard Andersen, Nibevej 137, Tranten, 9530 Støvring, 96718111

Good
Lille Skovbo's Jetta DK04785/2015, 11/03/15, Brunskimmel (Darko vom Taubmoos - Lille Skovbo's Bertha) O: Jakob Callesen, 6510 Gram E: Henrik Sondrup, Tandrupvej 1, 9600 Aars, 26395013

Åben klase, tæver
Excellent, 1. vinder, CK, res.certifikat BTK3
Lille Skovbo's Gina DK11702/2013, 16/06/13, Brunskimmel (Iras vom Fuchsberg - Lille Skovbo's Anis) O: Jakob Callesen, 6510 Gram E: Anna Marie Peronard, Millingvej 21, 3450 Allerød, 42162939
Excellent, 2. vinder
Haugaardens Dusty DK16823/2013, 24/09/13, Brunskimmel (Boss - Egholt's Kiki) O: Torben Haugaard, 6920 E: Søren Theill, Hjejlevej 7, 6980 Tim
Excellent, 3. vinder
Gesa vom Badetal DK09700/2016, 04/03/15, Brunskimmel (Lux Ill v. Böckenhagen - Mücke II vom Liether-Moor) O: Hans-Peter Pape, De-27404 Zeven-Badenmühlen, Tyskland E: Christina Knudsen, Kravnsøparken 32, 6710 Esbjerg V, 30676015
Very good, 4. vinder
Jaedicke's Kudu DK10454/2014, 21/05/14, Lys-Skimmel (Sai-Gha's Congo - Jaedicke's Aisha) O: Jens Mortensen, 6040 Egtved E: Hanne Buhr, Fjellebrovej 11, Herringe, 5750 Ringe, 62661084 – 22643686

Brugshundeklasse, tæver
Excellent, 1. vinder, certifikat, BTK1, BIR
Bit DK07745/2014, 01/05/14, Brunskimmel (Midtfjord's Bonzo - Hekla) EO: Morten Juul, Ahornvej 5, Ø. Bjerregrav, 8920 Randers Nv, 86454184 – 28144485
Excellent, 2. vinder, CK, BTK4
Esmann's O. Rita DK13305/2013, 13/07/13, Lys-Skimmel (Athos - Esmann's L.Puk) O: Erik Esmann, 6310 Broager E: Jens Esmann, Erik Esmann, Hundslevvej 20, 5350 Rynkeby, 65353911 – 21491958
Excellent, 3. vinder
Engager's Frida DK15018/2013, 16/08/13, Lys-Skimmel (Sølvrævens Nemo - Britt) EO: Per Svendsen, Mølholtvej 43, 9370 Hals, 27641510
Very good, 4. vinder
Gjævhuset's Aya DK07436/2014, 27/04/14, Brunskimmel (Kærholt Mads - Birkemosen's Linn) O: Poul Sørensen, 7830 Vinderup E: Torben Haugaard, Herborgvej 3, Fiskbæk, 6920 Videbæk, 22462555

Championklasse, tæver
Excellent, 1. vinder, CK, BTK2
DKCH Risvig's Ento DK05687/2012, 25/03/12, Brunskimmel (Egemosen's Gonzo - Cille) O: Kirstein Risvig Henriksen, 7441 Bording E: Peter Jensen, Mosevænget 8, 7160 Tørring, 25273375 - 75801814

Resultater på hjemmesiden

Deltagere på markprøve

Hjælp os med at holde hjemmesiden opdateret.

Har du været på prøve
eller udstilling,
kan du sende ruhårenes
resultater ind.
Se her hvordan du skal gøre