DRK, Bredsten den 5. august 2017

Se billeder her

Dommere
Hanner & BIR: Conni Jakobsen
Tæver: Gunnar Jensen

Baby klasse Hanhund
Særdeles lovende, 1. plac.
Lille Skovbo's Miki DK07612/2017, 14/04/17, Brunskimmel (Yanko II v.d. Dachswiese - Lille Skovbo's Bertha) O: Jakob Callesen, 6510 Gram E: Jesper Kjelds, Søholt Allé 36, 8600 Silkeborg, 61201699
Særdeles lovende, 2. plac.
Familien Møgelhøj´s Batman DK06045/2017, 15/03/17, Sortskimmel (Kragborg Chivas - Hjortlund's Wanja) EO: Camilla Møgelhøj, Skanderborgvej 56, 7171 Uldum, 27216349 - 27216349
Særdeles lovende, 3. plac.
Smørmosen's H Marlo DK04065/2017, 16/02/17, Brunskimmel (Strandkanten's Sofus - Smørmosen's C Alma) O: Søren Holst, 5700 Svendborg E: Lars Døhr, Iver Jarls Vej 22, 7100 Vejle, 61627852
Særdeles lovende, 4. plac.
Marydskogans E.T. se30826/2017(under reg), 22/04/17, Lys-Skimmel (Stormkullens Dygtige Dunder - Marydskogans Donna) O: Goran Stamborg, Sverige E: Michael Sanner Christensen, Hærvejen 20, Springbjerglund@gmail.Com, 7183 Randbøl

Juniorklasse Hanhund
Excellent, 1. plac., CK, bedste junior
Bygumbakken's F. Helge DK10037/2016, 22/04/16, Lys-Skimmel (Pedro Il vom Isendorf - Bygumbakken's A Hella) O: Hardy Iversen, 9620 Aalestrup E: Henrik Hoffmann, Rosenhaven 13, 6040 Egtved, 31559876
Excellent, 2. plac., CK
Gørklintgårds Victor DK11743/2016, 09/06/16, Brunskimmel (Quirl II vom Liether-Moor - Gørklintgårds Sif) O: Jørgen Ravn, 6670 Holsted E: Preben Pedersen, Varmingvej 4, 6760 Ribe, 75441431 - 22288826
Very good, 3. plac.
Duusernes Messi DK07507/2016, 21/04/16, Brunskimmel (Condor Il vom Liether-Moor - Heksehulens Ussi) EO: Jørgen Duus, Simmersted Byvej 12, Simmersted, 6500 Vojens, 21624612
Very good, 4. plac.
Junior DK15595/2016, 13/08/16, Sortskimmel (Lille Skovbo's Frandsen - Katholts Io) O: Kim Jørgensen, 4632 Bjæverskov E: Janni Riber Rasmussen, Engebækvej 114, 7330 Brande, 23612914

Åben klasse Hanhund
Excellent, 1. plac., CK, BIR
Bilde's Hope DK15589/2013, 19/08/13, Sortskimmel (Condor Il vom Liether-Moor - Bilde's Ditte) O: Hans Bilde Sellerup og Bente Bilde Sellerup, 8722 Hedensted E: Christina Nebel, Rosenhaven 13, 6040 Egtved, 31256614
Excellent, 2. plac., CK
Vendelboen's Kræn DK17035/2015, 04/10/15, Brunskimmel (Boss - Vendelboen's Lis) O: Bent Hansen, Via Hansen, 9850 Hirtshals E: Anders jæger Jakobsen, Bakkevænget 23, Farre, 7323 Give, 26896030
Very good, 3. plac.
Fyrbakkens Casper DK12829/2014, 06/07/14, Brunskimmel (Fyrbakkens Aki - Katja) O: Flemming Jensen, 9670 Løgstør E: Rikke Steffensen, Vittrupvej 18, 7755 Bedsted Thy, 26793188
Very good, 4. plac.
Uri vom Schaar DK01701/2017, 20/02/15, Brunskimmel (Iras vom Fuchsberg - Jane vom Schaar) O: Franz Hermanns, De-47533 Kleve, Tyskland E: Karsten Hauge Olesen, Nørreåvej 8, Linå, 7451 Sunds, 97142438 - 21747778

Good
Bilde's Jack DK07094/2015, 04/04/15, Sortskimmel (Lilleheden's D. Odin - Elise II vom Breitenthal) O: HansBilde Sellerup, Bente Bilde Sellerup, 8722 Hedensted E: Mette Nørreskov Lynge Nielsen, Pilevænget 30, 4370 Store Merløse, 22395592

Brugshundeklasse Hanhund
Excellent, 1. plac., CK, certifikat
DKSCH Palle DK08958/2015, 21/04/15, Brun (Vendelboen's Ivan - Eika V.D. Nossentiner Heide) O: Holger Skydt, 8830 Tjele E: Bent Hansen, Via Hansen, Hovedvejen 103, Tornby, 9850 Hirtshals, 40519362
Excellent, 2. plac., CK, res. certifikat
Landbolyst's Ben DK03956/2014, 23/02/14, Sortskimmel (Lille Skovbo's Alf - Lilleheden's C. Sille) O: Steen Larsen, 9330 Dronninglund E: michael krog jensen, Eskemosevej 4, Refsvindinge, 5853 Ørbæk, 52308848
Excellent, 3. plac., CK
DKSCH Lilleheden's Kasper DK05423/2014, 25/03/14, Brunskimmel (Condor Il vom Liether-Moor - Lilleheden's B Wilma) EO: Jørgen Jensen, Lilleheden Skovvej 10, 9850 Hirtshals, 21618355
Excellent, 4. plac.
DKJCH Falk vom Heidgarten DK15524/2014, 04/02/14, Sortskimmel (Carlos - Diestel vom Heidgarten) O: Herbert Hambrock, De-29690 Engehausen, Tyskland E: Jesper Kjærgaard, Attrupvej 4 A, Strøby, 8550 Ryomgård, 51349034

Excellent
DKSCH Stenberggårds Santos DK11653/2014, 13/06/14, Sortskimmel (Carlos - Stenberggårds Tiki) O: Niels Erik Nielsen, 9575 Terndrup E: Peter Windfeldt Lønborg, Mellemstræde 4, 8500 Grenaa, 60376285

Very good
DKJCH Lykkeager's Batman DK17345/2012, 04/10/12, Sortskimmel (Lille Skovbo's Alf - Lykkeager's Freja) O: Steen Henningsen, 6870 Ølgod E: Jan Petersen, Myrtuevej 18, 6710 Esbjerg V, 25385291
Stenberggårds Basse DK11656/2014, 13/06/14, Sortskimmel (Carlos - Stenberggårds Tiki) EO: Niels Erik Nielsen, Pilevej 43, 9575 Terndrup, 20229088
Athos DK00848/2015, 04/12/14, Brunskimmel (Vendelboen's Ivan - Aya) O: Viggo Vind, 4250 Fuglebjerg E: Christian Jacobsen, Degnesvinget 23, 4100 Ringsted

Good
DKSCH Pepsi DK07744/2014, 01/05/14, Brunskimmel (Midtfjord's Bonzo - Hekla) O: Morten Juul, 8920 Randers Nv E: Claus Dam, Jakob Knudsens Vej 5, 7500 Holstebro, 97412879 - 20479231
Bandit DK10392/2015, 30/05/15, Brunskimmel (Smørmosen's C Ruko - Hekla) O: Morten Juul, 8920 Randers Nv E: Kaj Verner Nielsen, Irupvej 5, Koldby, 7752 Snedsted, 97936119 - 27646127

Baby klasse Tæve
Særdeles lovende, 1. plac., bedste baby
Fie DK06565/2017, 15/04/17, Lys-Skimmel (Midtfjord's Bonzo - Bommelunds Freja) O: Finn Kjeldstrøm, 6541Bevtoft E: Nicolai Nyboe Laustsen, Skrænten 5, 7830 Vinderup, 40409137
Særdeles lovende, 2. plac.
Familien Møgelhøj´s Björk DK06053/2017, 15/03/17, Brunskimmel (Kragborg Chivas - Hjortlund's Wanja) O: Camilla Møgelhøj, 7171 Uldum E: Eskild Jensen, Granhøjen 180, 8660 Skanderborg, 86524064 - 22769196

Juniorklasse Tæve
Very good, 1. plac.
Egemosen's Sille DK05123/2016, 10/03/16, Brunskimmel (Bøgeskoven's Messi - Risvig's Ento) O: Peter Jensen, 7160 Tørring E: Lars Buhl, Lervangen 22, 7120 Vejle Øst, 75852515 - 40820740

Åben klasse Tæve
Excellent, 1. plac., CK
Bilde's Katja DK19873/2015, 14/11/15, Sortskimmel (Boss - Elise II vom Breitenthal) O: Hans Bilde Sellerup, Bente Bilde Sellerup, 8722 Hedensted E: Poul Erik Pedersen, Østendalsvej 38, Kærby, 8983 Gjerlev J, 21449801 - 21449801
Excellent, 2. plac., CK
Vanghytten's A. Kia DK01910/2016, 13/01/16, Lys-Skimmel (Smørmosen's C Ruko - Glyngørevejens D Puk) O:Denny Chr. Pauk Pedersen, 3790 Hasle E: Finn Hove Pedersen, Hvidbjerggårdsvej 6, Svankær, 7755 BedstedThy, 22521677
Excellent
Lille Skovbo's Kamma DK18746/2015, 03/11/15, Sortskimmel (Atze v. Nordstrand - Lille Skovbo's Bertha) O: Jakob Callesen, 6510 Gram E: Claus Bruun Jørgensen, Gårdebymarkvej 6, 6360 Tinglev, 23207227

Brugshundeklasse Tæve
Excellent, 1. plac., CK, certifikat, BIM
Molly DK10458/2015, 29/05/15, Sortskimmel (Carlos - Gørklintgårds Maggie) EO: Tommy Villadsen, Enebærvej 13, 7400 Herning, 22371635
Excellent, 2. plac., CK, res.certifikat
Østervangen's Uni DK16191/2014, 29/08/14, Brunskimmel (Carlos - Østervangen's Aja) O: Tommy Hougaard og Pia Hougaard, 8961 Allingåbro E: John Stevnsgård Nielsen, Randrupvej 4, 8981 Spentrup, 86476569 -51743165
Excellent, 3. plac., CK
Bilde's Hilde DK15593/2013, 19/08/13, Brunskimmel (Condor Il vom Liether-Moor - Bilde's Ditte) O: Hans Bilde Sellerup og Bente Bilde Sellerup, 8722 Hedensted E: Torben Jensen, Ankersgade 31, 6400 Sønderborg,74485746 - 27205746
Excellent, 4. plac.
Hjortlund's Wanja DK10175/2012, 30/05/12, Sortskimmel (Lille Skovbo's Alf - Hjortlund's Josefine) O: Jens Arne Velling, 7200 Grindsted E: Camilla Møgelhøj, Skanderborgvej 56, 7171 Uldum, 27216349 - 27216349

Excellent
Holebakken's Kimie DK03721/2014, 06/03/14, Lys-Skimmel (Smørmosen's C Ruko - Nordsøens E Zitta) EO: Axel Hansen, Årupvej 29, 5492 Vissenbjerg, +45 24850318

Very good 
Familien Møgelhøj´s alma DK11476/2015, 20/05/15, Brunskimmel (Kærholt Sax - Hjortlund's Wanja) O: Camilla Møgelhøj, 7171 Uldum E: Poul Sørensen, Nautrupvej 31, Sevel, 7830 Vinderup, 97448303 - 40129812
Nova DK10461/2015, 29/05/15, Sortskimmel (Carlos - Gørklintgårds Maggie) O: Tommy Villadsen, 7400 Herning E: Ole Brandt, Damagervej 10, Solbjerg, 7950 Erslev, 97742162 - 26792162

Good
Gørklintgårds Zonja DK07474/2015, 17/04/15, Brunskimmel (Waldmann vom Liether-Moor - Gørklintgårds Kit) O: Jørgen Ravn, 6670 Holsted E: Joan Ohmeyer, Eskemosevej 4, 5853 Ørbæk, 28603622

Resultater på hjemmesiden

Deltagere på markprøve

Hjælp os med at holde hjemmesiden opdateret.

Har du været på prøve
eller udstilling,
kan du sende ruhårenes
resultater ind.
Se her hvordan du skal gøre